Afet ve Acil Durum Çantası

Afet sonrasında kullanılmak üzere bazı acil ihtiyaç maddeleri ve belgelerin hazır bulundurulduğu çantayı ifade eder.Acil durum çantası, bir afet meydana geldikten sonra ihtiyaç duyacağınız temel gereksinimlerin bir arada bulunduğu çantadır. Deprem, sel veya yangın gibi acil durum ve afetler ile karşılaştığınız zaman hemen yardım alamayabilirsiniz. Acil durum çantası, ilk 72 saat boyunca hayatınızı idame ettirmeniz için gerekli olan malzemeleri içerir. Bu nedenle olası bir afet sonrasında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm malzemelerin acil durum çantasında bulunması gerekir.

Daha önce acil durum çantası hazırlamadıysanız, evden çıkarken bu malzemeleri bir çantaya koyarak yanınıza almayı unutmayın. Acil durum çantası, deprem gibi acil durum ve afetlerden sonraki zorlu birkaç günde yaşamınızı kolaylaştıracaktır.

Acil durum çantası afetten etkilenmeyecek bununla birlikte kolay erişilebilecek bir yerde olmalı, zaman zaman kontrol edilerek içinde bulunan malzemelerin kullanılabilirliği denetlenmelidir.

İhtiyaca göre şekillenebilse de bir acil durum çantasında şunlar olmalıdır: çakı, düdük, nakit para, kâğıt, kalem, battaniye veya uyku tulumu, makas, koli bandı, plastik/ naylon örtü, yedek pilleri ile birlikte radyo ve el feneri, kişisel ilkyardım seti ile varsa devamlı kullandığınız ilaçların yedekleri ve reçeteleri, su geçirmez poşette önemli evraklar(kimlik, tapu, pasaport vb.), varsa bebek, yaşlı engelli aile bireyleri için gerekli eşyalar, hijyen paketi, otomobil yedek anahtarı, yeterince su ve yiyecek ile mevsimsel kıyafet.

Acil Durum Çantası